Beach

Hayıtlı koyu; bol oksijenli havası , muhteşem denizi, yeşilin bütün tonlarını barındıran doğasıyla büyüleyici bir manzaraya, Amfi tiyatroyu andıran yapısıyla eşsiz bir görüntüye sahiptir. Koyun karşısından Garip ve Kalem adaları bulunur. Doğal bir koy olan Hayıtlı, antik çağda bir limandı. O çağlarda Midilli ile bağlantısı olan koya fırtınalı günlerde birçok gemi sığınırdı. Bu yüzden Hayıtlı limanı adını almıştır.
M.Ö 431–404 yılları arasında PELOPONNES savaşları burada geçmiştir. Atina ile Sparta arasında geçen bu savaşta Spartalıların bütün Ege kentlerini ayaklandırması ile başlayan savaşta üstünlüğü ele geçirerek, Ayvalık açıklarında yapılan deniz savaşında Atina’yı yenilgiye uğratmıştır. Geri çekilen Atina donanması Midilliye sığınmıştır. Sparta donanması Midilliye baskın düzenleyerek Atina’yı tekrar vurdu. Atina Donanması merkezden takviye kuvvet istedi. Yeni gelen donanma Garip adası ve Kalem adasına geldiler. Hayıt limanında konakladılar. Burada savaş hazırlıklarına başlayan Atina donanması gece karanlığında ateş yakınca Midillideki Spartalıların dikkatini çekti. Baskın yapmak için denize açılan Spartalılar yağmur ve fırtınaya tutuldular. Ertesi sabah yapılan deniz savaşında Sparta donanma komutanı Kallikratidas denize düştü ve kayboldu. Donanma komutanlarını kaybeden Spartalılar zayıf düştü ve Atina ülkesine zafer ile döndü.
Hayıt limanı bu gün bile denizcilerin en büyük sığınağıdır. Denizcilerin Fırtınalı günlerde konakladıkları bu koy; Karadağ’ın vadilerinden denizlere akan dere kenarları boyunca hayıt bitkisi ile örtülü olduğundan yöre halkınca Hayıt Limanı adını almıştır.