Sauna

Terleme yolu ile vücuttaki su ve toksinlerin dengelenmesini sağlayan, gözenekleri açıp temizleyen, yüksek sıcaklıktaki saunaların kullanımı Orta Asya steplerinde başlamıştır. Orta Asya'dan Rusya'ya, Rusya kanalı ile de İskandinav ülkelerine ulaşmış, Finlandiya’da gelişiminin tamamlamıştır. İlk halk saunası 1936 Berlin olimpiyatlarında Fin sporcuların tepkisi üzerine olimpiyat köyüne inşa edilmiştir.. Diğer ülkelerden gelen sporcuların saunayı ilk defa Berlin’de kullanmaları, sauna kültürünün dünya çapında yayılması ve tanınmasında büyük önem taşımıştır. İçerisinde sıcak ve kuru havanın bulunduğu, insanların rahatça yatıp oturabilecekleri kadar büyüklüğü olan ahşaptan yapılmış saunaların sıcaklığı 40 °C ile 90 °C arasındadır.

Saunanın Faydaları
Sauna banyosu, sağlık şikayeti olmayan herkese tavsiye edilebilir.
Düzenli olarak saunaya girmek;
Terleme yolu ile gözenekleri açar,
Cildin ölü hücrelerden arınarak pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar,
Fazla yağların eritilmesini sağlar, zayıflatıcı etkisi vardır,
Dolaşım sistemini hızlandırır ve düzenler,
Kan proteinlerini arttırarak oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar,
Yorgunluk,stres, uyku bozukluğu ve depresif sorunlar gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için olumlu etki yapar.
Vücudunuzu toksinlerden ve ölü hücrelerden terleme yoluyla arındırır.
Kas ve eklem ağrılarında tedaviye yardımcı olur.
Grip ve nezle gibi enfeksiyonlarda iyileşme sürecini hızlandırır.
Düzenli sauna kullanımı kireçlenme, romatizma, selülit gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici yönde büyük katkı sağlar.
Merada Termal Tatil Köyü & Sağlık Merkezi Sauna, günün stresinden ve sorunlarından sıyrılıp gevşeyerek dinlenme ve rahatlama imkanını sunmaktadır.
Hamamda fazla kalmak, sıcaktan soğuğa, soğuktan sıcağa zaman zaman çıkmak vücuda zararlı olabilir. Sağlık sorunları olan kişilerin çok sıcak suda yıkanmaları tehlikelidir.
Kısacası, hamamlar sadece keselenme ve yıkanma amacının ötesinde, bedensel ve ruhsal arınma ile bütünsel terapi, masaj aracılığıyla tedavi ve bedensel güzellik için vücut bakımlarının yapıldığı sağlık, sosyal ve kültürel merkezlerdir.